Dowiedz się czegoś nowego z blogiem biznesowym
badhaus-dg.pl

Jak pracuje grafolog?

Oskar Wróbel 2019-12-26 0 komentarzy
Jak pracuje grafolog?

Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania posiłkują się ekspertyzami biegłych o różnych specjalnościach. Jedną z dyscyplin biegłych sądowych jest pismoznawstwo. Pismo ręczne poddaje analizie grafolog sądowy. Ten zawód cieszy się znacznym zaufaniem publicznym. Dlatego biegli sporządzający opinie i czynnie występujący na sali sądowej oraz uczestniczący w postępowaniach przygotowawczych, muszą być osobami o nieposzlakowanej opinii. 

Analizy grafologiczne w Poznaniu zazwyczaj powierza się zaufanemu laboratorium, jakim jest Instytut Ekspertyz Kryminalistycznych Analityks. Z instytutem współpracują organy ochrony prawnej z wielkopolski, ale również sądy i prokuratury okręgowe i rejonowe oraz służby mundurowe z terenu całego kraju. 

Metody pracy grafologa kryminalistycznego

Praca ma charakter poufny i priorytetem jest zachowanie tajemnicy. Wystawiona opinia musi być pełnowartościowa, rzetelna i niepodważalna. Tylko pewne i jednoznaczne wyniki można uznać za pomocne dla zleceniodawcy. Kompetencje niezbędne w wykonywaniu tego typu pracy to przede wszystkim spostrzegawczość, skrupulatność, efektywność i terminowość. Grafolodzy korzystają z zaawansowanych przyrządów optycznych i pomiarowych oraz oprogramowania komputerowego, które wspomaga badania. Wyniki ekspertyz można przedstawić w formie graficznej, liczbowej i procentowej oraz zestawić w tablice poglądowe.

Wybrany zakres działań specjalisty: 

  • ekspertyzy testamentów;
  • analizy podpisów i paraf;
  • identyfikacja osób na podstawie porównywania próbek pisma;
  • ustalanie indywidualnych cech, które w orzecznictwie sądowym i doktrynie określa się jako dane osobopoznawcze. 

 

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!