Jak pracuje grafolog?
Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania posiłkują się ekspertyzami biegłych o różnych specjalnościach. Jedną z dyscyplin biegłych sądowych jest pismoznawstwo. Pismo ręczne poddaje analizie grafolog sądowy. Ten zawód cieszy się znacznym zaufaniem publicznym. Dlatego biegli sporządzający opinie i czynnie występujący na sali sądowej oraz uczestniczący w postępowaniach przygotowawczych, muszą być osobami o nieposzlakowanej opinii.
Analizy grafologiczne w Poznaniu zazwyczaj powierza się zaufanemu laboratorium, jakim jest Instytut Ekspertyz Kryminalistycznych Analityks. Z instytutem współpracują organy ochrony prawnej z wielkopolski, ale również sądy i prokuratury okręgowe i rejonowe oraz służby mundurowe z terenu całego kraju.
Metody pracy grafologa kryminalistycznego
Praca ma charakter poufny i priorytetem jest zachowanie tajemnicy. Wystawiona opinia musi być pełnowartościowa, rzetelna i niepodważalna. Tylko pewne i jednoznaczne wyniki można uznać za pomocne dla zleceniodawcy. Kompetencje niezbędne w wykonywaniu tego typu pracy to przede wszystkim spostrzegawczość, skrupulatność, efektywność i terminowość. Grafolodzy korzystają z zaawansowanych przyrządów optycznych i pomiarowych oraz oprogramowania komputerowego, które wspomaga badania. Wyniki ekspertyz można przedstawić w formie graficznej, liczbowej i procentowej oraz zestawić w tablice poglądowe.
Wybrany zakres działań specjalisty:
- ekspertyzy testamentów;
- analizy podpisów i paraf;
- identyfikacja osób na podstawie porównywania próbek pisma;
- ustalanie indywidualnych cech, które w orzecznictwie sądowym i doktrynie określa się jako dane osobopoznawcze.